گزارش آفت جدید (Cydalima perspectalis (Walker، 1859)(Lepidoptera: Crambidae از ایران

چکیده:
شب‎پره شمشاد، (Cydalima perspectalis (Walker، 1859، آفت بومی درختان شمشاد در نواحی نیمه‎گرمسیری آسیای شرقی می‎باشد که سال 2007 به اروپا وارد شده است. سنین مختلف لاروی و پیش‎شفیره های شب‎پره شمشاد از تیر تا اواسط مرداد 1395 از روی گونه شمشاد خزری Buxus hyrcana Pojark. در استان گیلان جمع آوری شد. خسارت آفت در مناطق مورد مطالعه بسیار شدید بود. لاروهای Cydalima perspectalisاز برگ‎ها و پوست شاخه ها تغذیه می‎کنند. سر در لارو سن آخر سیاهرنگ و براق، رنگ بدن سبز با دو نوار طولی ضخیم سیاه و نوارهای باریک سفید در طرفین بدن و در سطح پشتی دارای خالهای سیاه با حاشیه سفید می‎باشد. طول شفیره حدود 2 سانتی‎متر است. شفیره ها در لابه‎لای برگها و شاخه ها تشکیل می‎گردد. حشرات کامل بوسیله مورفولوژی خارجی به راحتی قابل شناسایی می‎باشند. عرض بدن با بال‎های باز در حشرات کامل تقریبا 4 سانتی‎متر و بالها به طور کامل قهوه‎ای رنگ و دارای لکه سفیدرنگ در ناحیه دیسکال بال جلو می‎باشند. این مقاله اولین گزارش از این آفت و خسارت آن روی میزبان B. hyrcana در ایران می‎باشد. انتظار می‎رود این آفت به سرعت در رویشگاه های شمشاد در شمال کشور گسترش یابد بنابراین انجام بررسی های بیشتر در این خصوص ضروری به نظر می‎رسد.
زبان:
فارسی
صفحات:
68 -72
لینک کوتاه:
magiran.com/p1642065 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.