بررسی ریسک غیرسیستماتیک و اصطکاک بازار در فرآیند سرمایه گذاری

چکیده:
مرتون (1987) اعتقاد دارد در صورت وجود اصطکاکات بازار، جایی که سرمایه گذاران دسترسی محدودی به اطلاعات دارند، سهام با نوسان غیرسیستماتیک بالا بازده های مورد انتظار بالایی دارند زیرا سرمایه گذاران قادر نیستند تا به طور کامل ریسک مختص شرکت را از طریق تنوع بخشی کاهش دهند. در دیدگاه کلاسیک فرض بر اینست که سرمایه گذاران تنها در معرض ریسک سیستماتیک هستند و بدین ترتیب فقط ریسک سیستماتیک قیمت گذاری می شود. به زعم این دیدگاه، ریسک غیرسیستماتیک از طریق تنوع بخشی به طور کامل مدیریت می شود حال آنکه در عمل سرمایه گذاران به دلیل هزینه اطلاعات و هزینه مبادله، تعداد محدودی از سهام در پرتفوی خود نگهداری می کنند. این پژوهش بر اساس رابطه یکنواختی به مطالعه ریسک غیرسیستماتیک و بازدهی در بورس اوراق بهادار تهران می پردازد. نتایج پژوهش حاضر نشان می دهد رابطه یکنواختی بین ریسک غیرسیستماتیک و بازدهی مورد انتظار تایید نمی شود. این در حالی است که بر اساس یافته های پژوهش، اختلاف بین متوسط بازدهی ماهانه پرتفوی با ریسک غیرسیستماتیک بالا و پایین معادل 15/0 درصد بوده و به طور معنی داری مثبت است.
زبان:
فارسی
صفحات:
13 -28
لینک کوتاه:
magiran.com/p1730094 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!