تهدید شناسی اجتماعی در نشریات دانشجویی(مطالعه موردی دانشگاه های دولتی اهواز، کردستان و تبریز)

پیام:
چکیده:

دانشگاه به عنوان نهادی آموزشی و فرهنگی، محل مواجهه و برخورد هویت‌های مختلف قومی بوده و نقش مهمی در تولید انگاره‌های هویتی دارد، به طوری که در این محیط همسویی‌ها یا تعارضات فرهنگی و هویتی دانشجویان، وضعیت تشدید کننده‌ای را برای تقویت هویت ملی یا قومی در بین آن‌ها ایجاد می‌کند. نگاهی به تاریخچه فعالیت نشریات دانشجویی، گویای این واقعیت است که از اواسط دهه 1370 تعداد زیادی از این نشریات در دانشگاه‌ها امکان انتشار یافته و ما شاهد رشد روزافزون نشریات دانشجویی قومی در دانشگاه‌ها بوده‌ایم. این تحقیق با هدف بررسی تهدیدات اجتماعی قومیت‌گرایی (قوم‌های عرب، کرد و ترک) در نشریات دانشجویی سال تحصیلی 94-1393 دانشگاه‌های دولتی شهید چمران اهواز، کردستان و تبریز و بر اساس روش تحلیل محتوا انجام شده است. احساس تبعیض قومی و ستم ملی، تلاش افراطی برای ایجاد همبستگی و تعهد قومی، تبلیغ قرابت نژادی، اشتراکات فرهنگی و تاریخی با قومیت‌های خارج از کشور از مهمترین یافته‌های این پژوهش در تهدیدشناسی اجتماعی در نشریات دانشجویی دانشگاه‌های مورد بحث بوده است. در انتهای پژوهش، راهبردهای سیاستی ایجاد فرصت و سازوکارهای لازم برای مشارکت ملی اقوام مختلف به ویژه در دانشگاه‌ها، تقویت اتحاد اجتماعی اقوام با کشور، بکارگیری نخبگان و صاحب‌منصبان قومیت‌ها در برخی مشاغل حکومتی و دولتی و ایجاد تعهد در آنان نسبت به دولت مرکزی، مورد تاکید قرار گرفته است.

نوع مقاله:
مطالعه موردی
زبان:
فارسی
صفحه:
121
لینک کوتاه:
magiran.com/p1947698 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.