نقد دیدگاه گلدزیهر در مورد اقتباس آموزه های اسلام از یهود

پیام:
چکیده:
اسلام دینی است که به جهت دامنه اثر گذاری اش، توجه بسیاری از انسان ها را به خود جلب کرده است. از این میان، مستشرقانی هستند که تحقیقاتی را در حوزه اسلام انجام داده اند. یکی از آنها، ایگناس گلدزیهر یهودی می باشد که تالیفات و تحقیقات زیادی را در این زمینه انجام داده است. او در مقاله ای در دائره المعارف یهود و هم چنین در بعضی کتاب های خود، منکر وحیانی بودن اسلام و بلکه تبعیت و تقلید پیامبر اسلام  از دین یهودیت، شده و مواردی را ذکر کرده است. از میان آموزه ها به بحث «اعتقاد به خداوند»، «روزه»، «قبله»، «ذبح حیوانات» و «شستشوی مردگان» اشاره کرده است. آنچه در این پژوهش انجام شد، بررسی میزان صحت ادعاهای گلدزیهر به اسلام مبنی بر تقلید آموزه های اسلام از یهودیت بود . با بررسی و تطبیق آموزه های یهود و اسلام، مشخص شد که کلام او بدون دلیل است و صرف مشابهت در بعضی از آموزه ها باعث تقلید نبوده و منبع واحد برای ادیان توحیدی نیز، می تواند دلیل این مشابهت ها باشد. تفاوت عنصری در بعضی از این دستورات در میان این دو دین نیز گواه دیگری بر نادرست بودن ادعاهای گلدزیهر است.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
63 -82
لینک کوتاه:
magiran.com/p2024639 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!