ارائه الگویی جهت تسهیل انتقال فناوری با محوریت واسطه‏های نوآوری باز

پیام:
چکیده:

این پژوهش به بررسی نقش واسطه‏های نوآوری باز در تسهیل برقراری ارتباط بین شرکت‏های صنعتی (متقاضیان فناوری) و شرکت‏های فناوری محور (ارائه‌دهندگان فناوری) می‏پردازد. همواره تبادلات فناورانه و رفع نیازهای صنعت با چالش‏های بسیاری مواجه است. در این میان، وجود نهادی به‏منظور تسهیل فرآیند تبادل فناوری در جهت افزایش تعاملات از اهمیت بسیاری برخوردار خواهد بود. با این‏حال، آن‏گونه که تجارب گذشته نشان می‌‌‌دهد، در کشور ما نهادهای واسطه، عملکرد مناسبی نداشته و تبادلات فناورانه، از شرایطی مطلوبی برخوردار نیست. بدین منظور ارائه الگویی برای راه‏اندازی چنین نهادی، هدف این پژوهش است. روش استفاده شده در این پژوهش به‌صورت کمی است. در ابتدا کارکردهای نهاد واسطه استخراج شده و سپس با استفاده از تکنیک‎ دلفی فازی کارکرد مناسب برای یک نهاد واسطه در کشور شناسایی و تقسیم‏بندی شده است. در ادامه اقدام به بررسی اثرگذاری و اثرپذیری و تعیین ارتباطات میان عوامل با استفاده از تکنیک دیمتل فازی کرده و با تکنیک تحلیل شبکه فازی وزن‌دهی و اولویت‌بندی کارکردهامورد بررسی قرار گرفته است.

زبان:
فارسی
صفحات:
74 -96
لینک کوتاه:
magiran.com/p2031134 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!