تعیین الگوی جریان در محفظه ماگما با استفاده از آنالیز جهت یابی ترجیهی شکل کانی ها (SPO) در گرانیت ها، مطالعه موردی در باتولیت الوند

پیام:
چکیده:
چکیده ساخت های اولیه در توده های گرانیتی می توانند الگوی جریان ماگما را قبل از سرد شدن کامل آن ثبت کنند. از طریق مطالعه ساخت های اولیه می توان تا حدودی به نحوه ی تکامل ماگما و وقایعی که حین صعود و جایگیری آن رخ می دهد، پی برد. هدف از این پژوهش معرفی روشی برای تعیین الگوی جریان ماگما با استفاده از ساختارهای ماگمایی است. یکی از ساخت های اولیه مفید ، جهت یابی ترجیحی کانی های شکل دار فلدسپار پتاسیم در گرانیت ها است. با استفاده از جهت یابی ترجیحی پتاسیم فلدسپار می توان بیضی واتنش را در سه رخنمون از یک منطقه توسط نرم افزارSPO  تعیین کرد و سپس آنها را توسط نرم افزارEllipsoid  تلفیق کرده و بیضوی واتنش را بدست آورد. بااین روش در سه منطقه مختلف از بخش جنوبی توده الوند شکل بیضی واتنش بدست آمده است. با توجه به شکل بیضوی واتنش نوع جریان ماگما در بخش جنوبی توده الوند از نوع غیریکنواخت واگرا تعیین گردید. در این نوع جریان ماگما از منطقه باریک به منطقه وسیعی وارد می شود و سرعت آن کاهش می یابد. این نوع الگوی جریان در توده هایی که جایگزینی آنها تحت تاثیر نیروهای تکتونیکی منطقه است تشکیل می شود.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
64 -76
لینک کوتاه:
magiran.com/p2051140 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!