آروماتراپی روشی جهت کاهش اضطراب بیماران تحت آنژیوگرافی عروق کرونر

پیام:
چکیده:
مقدمه

بیماری های قلبی علت اصلی مرگ و میر در کل دنیا است .از روش های مهم در تشخیص و درمان بیماری های قلبی آنژیوگرافی عروق قلب است. این روش درمانی نیز مانند سایر روش های درمانی عوارضی همچون اضطراب، اختلال همودینامیک، استرس و غیره را دارد. یکی از بهترین روش ها جهت کاهش عوارض آنژیوگرافی قلبی، آروماتراپی است. هدف از این مقاله، مرور مطالعات انجام شده در زمینه تاثیر آروماتراپی بر اضطراب بیماران تحت آنژیوگرافی قلبی است.

مواد و روش ها

این تحقیق یک مطالعه مروری می باشد که بر پایه اطلاعات جمع آوری شده از جستجوی منظم منابع اینترنتی در پایگاه های Google Scholar، SID، PubMed، Elsevier از سال 2010 تا 2015 و با کلمات کلیدی آنژیوگرافی عروق قلبی، آروماتراپی، اضطراب و استرس انجام گردیده است.

یافته ها

آروماتراپی روش بسیار ساده، ارزان و در دسترس است. به دلیل ساده بودن این روش پرستاران نیز می توانند از آن استفاده کنند. در آروماتراپی از عصاره گیاهان استفاده می شود که عارضه ای برای بیمار ندارد. نتایج مطالعات حاکی از آن است  که این روش سبب کاهش اضطراب، استرس و بهبود معیارهای همودینامیک در بیماران تحت آنژیوگرافی عروق قلبی می شود.

بحث و نتیجه گیری

نتایج مطالعات نشان می دهد که آروماتراپی یکی از روش های مهم در بهبود عوارض آنژیوگرافی عروق قلبی می باشد.

نوع مقاله:
مقاله مروری
زبان:
فارسی
صفحه:
33
لینک کوتاه:
magiran.com/p2059237 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.