شمارش واحدهای کربوهیدرات در مبتلایان به دیابت نوع یک و اثر آن در کنترل وضعیت متابولیک: مقاله ی مروری

پیام:
چکیده:
مقدمه

با توجه به پاتوژنز بیماری دیابت و از طرف دیگر ضرورت استمرار درمان با استفاده از تزریق انسولین، به کارگیری روش‌هایی منطبق با سبک زندگی روزانه، مهم‌ترین گام برای کنترل موثر همراه با حفظ سلامت روحی و جسمی و تشویق افراد به پیگیری درمان می‌باشد. مطالعه‌ی حاضر با هدف بررسی تاثیر شمارش واحدهای کربوهیدرات در مبتلایان به دیابت نوع یک انجام شده است.

شیوه‌ی مطالعه

پژوهش حاضر یک مطالعه‌ی مروری است. جستجو با استفاده از کلید واژه‌ها از جمله دیابت نوع یک، دیابت نوع دو، انسولین و شمارش واحدهای کربوهیدرات به زبان فارسی و انگلیسی در پایگاه‌های معتبر از جمله PubMed، Wiley، Elsevier، Science Direct و SID از سال 2000 تا 2019 انجام شد و مقالات مورد بررسی قرار گرفتند.

نتیجه‌گیری

یافته‌ها نشان داد، جهت به کارگیری شمارش واحدهای کربوهیدرات، دو مفهوم باید در نظر گرفته شود. در گام نخست فاکتور حساسیت انسولین (قانون 1800 و قانون 1500) و در گام دوم، مفهوم دیگری به نام نسبت انسولین به کربوهیدرات (قانون 500، 450 و در کودکان قانون 300). در پایان میزان کل انسولین هدف، از مجموع انسولین مورد نیاز برای اصلاح گلوکز خون پیش از غذا و وعده‌ی غذایی به دست می‌آید. تنظیم میزان انسولین بر اساس میزان دریافت کربوهیدرات به کنترل بهتر وضعیت گلیسمیک، انعطاف‌پذیری الگوی تغذیه‌ای و بالا بردن کیفیت زندگی موثر است.

نوع مقاله:
مقاله مروری
زبان:
فارسی
صفحات:
148 -154
لینک کوتاه:
magiran.com/p2071450 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!