بررسی کیفیت بهره گیری از قرآن در مدیریت حکومت انقلابی

پیام:
چکیده:

کیفیت مدیریت حکومت، مساله ای بسیار مهم و البته حساس است که نظرات درباره آن از تنوع بالایی برخوردار است. این اهمیت و حساسیت در حکومت های گوناگون متفاوت است. از جمله حکومت هایی که حساسیت در آن بسیار بالاست، مدیریت حکومت انقلابی است؛ زیرا جامعه دارای ایدئولوژی مشترک و هدفی جدید است و تک تک ارکان جامعه با روحیه انقلابی به سمت هدف والایی در حال حرکت اند، لذا هرگونه اشتباه در مدیریت حکومت انقلابی، جامعه را از راه سعادت به فساد و تباهی می کشاند. این مقاله با هدف بررسی بهره گیری از قرآن در مدیریت حکومت انقلابی با روش توصیفی- تحلیلی سامان یافته است. از یافته های این مقاله این است که، امن ترین راه برای مدیریت درست، به ویژه مدیریت حکومت انقلاب صالح؛ هدف، نگرش و روشی است که از سوی خداوند، ارائه شده است. طبق کلام الهی، هدف در حکومت باید الهی و در راستای تامین سعادت دنیا و آخرت جامعه باشد و در نهایت خدمات عمومی مردم را فراهم کند. افزون بر این، مدیر حکومت نیز باید دارای ویژگی هایی باشد که او را در انتخاب هدف درست یاری دهد از جمله: تقوا پیشگی، علم و تخصص، روحیه ظلم ستیزی و عدالت پیشگی، امانت داری، مردمی بودن و... کیفیت روشی که مدیریت حکومت انقلابی در برابر معضلات جامعه، می تواند اتخاذ کند عبارت اند از؛ استفاده از تمام امکانات جامعه، مدارا و مشورت کردن با مردم، برخورد ملایم حتی با دشمنان، استقلال و خوداتکایی، تولی و تبری و محرومیت گرا و محرومیت زدایی و... .

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
165 -190
لینک کوتاه:
magiran.com/p2073072 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!