ترومبوزیس به عنوان اولین تظاهر لوکمی در کودکان

پیام:
چکیده:

ترومبوز وریدی و شریانی عارضه ای است که در کودکان به ندرت اتفاق می افتد و معمولا در مواردی همچون استفاده از کاتتر ورید مرکزی ، بی تحرکی ، بیماری قلبی ، تروما ، بدخیمی ، جراحی ، عفونت ، کم آبی بدن ، شوک ، چاقی ، سندرم نفروتیک ، سندرم آنتی فسفولیپید و اختلالات انعقادی رخ می دهد. در این مقاله پسربچه 8 ساله ای گزارش شده است که از 2 هفته قبل از بستری ، دچار درد صبحگاهی در اندام تحتانی و استفراغ و از یک هفته قبل سیانوز انگشتان اول و دوم دست راست شده بود. در آزمایشات اولیه ، بیمار فقط کم خونی نورموکروم و نورموسیتیک داشت. در سونوگرافی رنگی داپلر و آنژیوگرافی توموگرافی اندام تحتانی ، ترومبوزیس در شریان پوبلیتال راست با گسترش به خلف پروگزیمال شریان تیبیا لیس راست گزارش گردیده بود. بیمار بلافاصله با آسپیرین تحت درمان قرار گرفت ، اما در طی بستری در اثر ترومبوز ریوی به پان سیتوپنی گرفتار شد. آزمایش آسپیراسیون مغز استخوان، لوسمی پرومیلوسیتی را تایید کرد. متاسفانه بیمار قبل از شیمی درمانی به دلیل خونریزی داخل مغزی گسترده، فوت شد.

نوع مقاله:
گزارش موردی
زبان:
فارسی
صفحات:
485 -490
لینک کوتاه:
magiran.com/p2091439 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.