ارزیابی کارآیی فدراسیون های ورزشی ایران در بازی های المپیک ریو 2016 با رویکرد تحلیل پوششی داده ها (DEA)

پیام:
چکیده:
هدف

هدف از این مطالعه، ارزیابی کارآیی فدراسیون های ورزشی ایران در بازی های المپیک ریو 2016 با رویکرد تحلیل پوششی داده ها (DEA) می باشد.

روش شناسی

در این پژوهش سعی بر آن است تا با استفاده از یکی از تکنیک های ناپارامتریک تحقیق در عملیات با عنوان تحلیل پوششی داده ها (DEA)، عملکرد فدراسیون های ورزشی راه یافته به المپیک 2016 ریو ارزیابی شود. بدین منظور با در نظر گرفتن شاخص میزان اعتبارات اختصاص یافته به فدراسیون ها به عنوان ورودی این مدل و با در نظر گرفتن شاخص های میزان سهمیه های کسب شده و تعداد مدال های کسب شده طلا، نقره و برنز توسط هر فدراسیون ورزشی ایران به عنوان خروجی این مدل و با وزن و اهمیت متفاوت، عملکرد فدراسیون های ورزشی شرکت کننده در بازی های المپیک ریو سنجیده شد.

یافته ها

نتایج حاصل از اجرای مدل نشان داد که از 14 فدراسیون حضوریافته در بازی های المپیک ریو 2016، به ترتیب فدراسیون ورزشی وزنه برداری، دوومیدانی و کشتی بالاترین کارآیی را کسب کرده اند.

نتیجه گیری

رتبه بندی فدراسیون های ورزشی راه یافته به بازی های المپیک، بر اساس مجموع مدال های کسب شده آن هاست، اما باید دانست که دستیابی به خروجی های رقابت (مجموع مدال های کسب شده در مسابقات) تنها در بستر بهره برداری از ورودی ها و با استفاده از فرآیندهای مناسب، امکان پذیر است و برای ارزیابی دقیق، منظم و هدفمند باید ورودی های کمتر نیز در کنار خروجی های بیشتر در مدل های ارزیابی وارد شوند.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
191 -204
لینک کوتاه:
magiran.com/p2099564 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.