طراحی یک زنجیره تامین چهار سطحی دارو با در نظر گرفتن اهداف اقتصادی، اجتماعی و رضایت مناطق

پیام:
چکیده:

در این مقاله یک مدل جدید برنامه ریزی چندهدفه برای طراحی یک شبکه زنجیره تامین چهار سطحی دارو در چند دوره و برای چند محصول فاسدشدنی توسعه داده می شود. سطوح زنجیره شامل تامین کنندگان، تولیدکنندگان، مراکز توزیع و خرده فروشان است. این مدل به تصمیم گیری یکپارچه مسایل مکان یابی مراکز تولید و مراکز توزیع دارو، تخصیص بهینه آن ها به یکدیگر به منظور حمل ونقل مناسب داروها در بین سطوح، تعیین مقدار بهینه ی تولید و حمل ونقل در بین تسهیلات و نیز تعداد بهینه ی استخدام و اخراج نیروی کار برای تولید بهینه محصولات دارویی کمک می کند. همچنین مراکز تولید و توزیع دارای سطح تکنولوژی مختلف جهت تاسیس هستند. اهداف مسیله شامل کاهش هزینه های زنجیره همراه با کاهش اختلاف بیکاری و تامین دارو در بین مناطق مختلف و افزایش رضایت مناطق مختلف با توجه به اهمیت تامین هرچه بیشتر دارو است. به دلیل NP-hard بودن مسیله و عدم کارایی روش های دقیق، یک روش فراابتکاری مبتنی بر الگوریتم ژنتیک برای حل مسیله معرفی و عملکرد آن در طیف گسترده ای از مسایل نمونه ای تک هدفه و دوهدفه بررسی می شود. نتایج نشان می دهد وجود هدف بیشینه کردن رضایت مناطق و کاهش اختلاف آن بین مناطق مختلف اهمیت بالایی در زنجیره تامین دارو دارد. علاوه بر آن، کاهش اختلاف بیکاری بین مناطق مختلف باعث بهبود سطح اشتغال و وجود تعادل در مسیولیت های اجتماعی زنجیره می شود. همچنین الگوریتم پیشنهادی قادر است مسایلی با سایز بزرگ را هم به صورت تک هدفه و هم دوهدفه درزمانی کم و جوابی کارا حل کند

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
199 -217
لینک کوتاه:
magiran.com/p2116396 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.