عوامل موثر بر اختلال عملکرد جنسی در زنان مبتلا به دیابت: یک مرور سیستماتیک

پیام:
چکیده:

دیابت یک بیماری مزمن شایع جهانی است و اختلال عملکرد جنسی از عوارض شایع دیابت در زنان می باشد. مطالعه حاضر با هدف عوامل موثر بر اختلال عملکرد جنسی در زنان مبتلا به دیابت به صورت یک مطالعه مروری سیستماتیک انجام شد. در این مطالعه مروری سیستماتیک، ابتدا کلیدواژه ها بر اساس MESH تعیین و سپس جستجو در پایگاه های اطلاعاتی؛SID , Iran Medex, Pubmed, Google scholar ,Cochrane, Scopus, Web of Science   Uptodate, Magiran, انجام شد. ارزیابی مقالات مرتبط با عنوان بر اساس معیار استروب صورت گرفت. در انتهای جستجو، تعداد 84 مقاله به دست آمد و در نهایت 11 مقاله که از کیفیت خوبی برخوردار بودند وارد مطالعه مرور سیستماتیک شدند.  در این مطالعه مرور سیستماتیک، یافته ها براساس سه ویژگی طبقه بندی شدند: فراوانی نوع اختلال عملکرد جنسی(با زیر طبقات؛ میل/برانگیختگی(با بیشترین شیوع (81/8 درصد))، ارگاسم(با کمترین شیوع (24/8 درصد)) و اختلال درد/دخول تناسلی-لگنی)، عوامل فردی-طبی مرتبط با اختلال عملکرد جنسی در بیماران دیابتی شامل؛ نوع درمان، طول مدت تشخیص دیابت، عوارض دیابت، رابطه با همسر، میزان HbA1c ، آموزش ضعیف و میزان فشارخون و عوارض و بیماری های مرتبط با اختلال عملکرد جنسی در زنان دیابتی شامل؛ عوارض اندام انتهایی، رتینوپاتی و میکروآنژیوپاتی. با توجه به اهمیت سلامت جنسی به عنوان یکی از ابعاد سلامت زنان، ارایه دهندگان خدمات بهداشتی باید با غربالگری و کنترل دیابت، با جلوگیری از ایجاد عوارض دیابت، گامی موثر در ارتقاء زندگی افراد دیابتی  و بهبود عملکرد جنسی آن ها بردارند.

نوع مقاله:
مقاله مروری
زبان:
فارسی
صفحات:
71 -85
لینک کوتاه:
magiran.com/p2148769 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.