مروری بر کامپوزیت های متاکریلات و سیلوران بیس و عوامل موثر بر ریز نشت آن ها

پیام:
چکیده:
مقدمه

یکی از معایب کامپوزیت رزین های امروزی، انقباض ناشی از پلیمریزاسیون و ایجاد ریزنشت می باشد. این انقباض می تواند باعث حساسیت دندان، رنگ گرفتگی حاشیه مارجین ها و پوسیدگی ثانویه شود. هدف از این مطالعه، مرور عوامل موثر بر میزان ریزنشت کامپوزیت های بیس متاکریلات و سیلوران و مقایسه آن ها با یکدیگر می باشد. در این راستا تاثیر تکنیک پرکردن حفره (روش لایت کیورینگ) و اثر شیارهای گیردار ارزیابی می گردد.این مطالعه مروری، با جستجو در منابع کتابخانه ای و پایگاهPub Med ، ,ISI of Science Google Scholar و با استفاده ازکلید واژه هایMicroleakage, Siloran-Based Composite, Methacrylate-Based Composite, Retentive Groove , Light  Curing Technique  از سال 1984 به بعد جمع آوری و تدوین گردید. با وجود این که هنوز به طور قاطع مشخص نشده است که کدامیک از روش های قرار دهی در تکنیک لایه ای (Oblique ,vertical, split) مناسب تر است، به نظر می رسد روش لایه ای نسبت به روش توده ای مزایایی دارد که می تواند در کاهش انقباض ناشی از پلیمریزاسیون  و ریزنشت ناشی از آن موثر باشد. هم چنین می توان نتیجه گرفت کامپوزیت های با بیس سیلوران، ریزنشت کمتری دارند، اما عواملی چون نوع حفره، وسعت حفره، فاصله از CEJ، و نوع سیستم باندینگ سیلوران، نیز در میران ریزنشت آن ها دخیل هستند. وجود شیارهای گیردار در حفرات مفید به نظر می رسند زیرا که باعث افزایش ناحیه اتصال و گیر مکانیکی و هم چنین کاهش انقباض مارجینال ناشی از پلیمریزاسیون و ریزنشت ناشی از آن می شود.

نتیجه گیری

 در نهایت می توان گفت که ریز نشت را نمی توان به طور کامل متوقف کرد و باید مطالعات بیشتری، به ویژه مطالعات کلینیکی، انجام گیرد تا اثرات این موارد به طور کلینیکی نشان داده شود.

نوع مقاله:
مقاله مروری
زبان:
فارسی
صفحات:
2705 -2719
لینک کوتاه:
magiran.com/p2169307 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.