ارزیابی بیان Vegfa و Lif در زمان پذیرش آندومتری در مدل موش دیابتی تحت درمان با متفورمین و پیوگلیتازون

پیام:
چکیده:
مقدمه

دیابت نوع دو یک سندرم متابولیک با شیوع بالا است که بر روی بزرگسالان و نیز زنان جوان در سن باروری تاثیر می گذارد. دیابت نوع دو ممکن است منجر به شکست در لانه گزینی شود که یکی از مهمترین علل از دست رفتن بارداری است.

هدف

هدف از این مطالعه تعیین اثرات دیابت نوع دو و دو داروی شایع آن، متفورمین و پیوگلیتازون بر بیان ژن های Lif و Vegfa به عنوان دو عامل اصلی در روند پذیرش در آندومتر رت می باشد.

مواد و روش ها

القای دیابت توسط ترکیبی از نیکوتین آمید و استرپتوزوتوسین در رت های ویستار 8-6 هفته ای انجام شد و به دنبال آن درمان با متفورمین و پیوگلیتازون صورت گرفت. در نهایت بیان نسبی ژن و پروتیین Vegfa و Lif در بافت آندومتر با روش های Real-time qRT-PCR و Western blot اندازه گیری شد.

نتایج

بیان Vegfa در رت های دیابتی به طور معنی داری افزایش پیدا کرد. این افزایش بعد از درمان با پیوگلیتازون به طور قابل ملاحظه ای به حالت قبل برگشت. اما اثر متفورمین برکاهش بیان Vegfa معنی دار نبود. بیان Lif در گروه دیابتیک در هر دو سطح mRNA و پروتیین کاهش یافت و پس از درمان با متفورمین و پیوگلیتازون افزایش آن معنی دار بود.

نتیجه گیری

بیان Vegfa و Lif در شرایط دیابتیک تحت تاثیر قرار گرفت که می تواند به عنوان یکی از دلایل عدم موفقیت لانه گزینی در بیماران دیابت نوع دو مطرح شود. همچنین این مطالعه نشان می دهد که پیوگلیتازون در درمان بیماران مبتلا به دیابت نوع دو که از ناباروری رنج می برند می تواند انتخاب     مناسب تری باشد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
انگلیسی
صفحات:
713 -722
لینک کوتاه:
magiran.com/p2170089 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.