جداسازی اورئیتوباکتریوم راینوتراکیال از ماکیان یک مزرعه پرورش مرغ گوشتی در استان کرمانشاه، غرب ایران

پیام:
چکیده:
درخرداد ماه سال 1384 یک بیماری تنفسی در ماکیان یک مزرعه بزرگ پرورش مرغ گوشتی در استان کرمانشاه مشاهده شد. در سن 27 روزگی نشانه های نسبتا شدید بیماری تنفسی با عطسه شروع شد. بیماری تا پایان دوره پرورش ادامه داشت و با تلفات نسبتا زیاد (6/13%) همراه بود. در کالبدگشایی، تراکئیت، آماس کیسه های هوایی و ذات الریه مشاهده شد. نتیجه آزمایش های سرولوژیک از نظر آلودگی به مایکوپلاسما گالی سپتیکوم و مایکوپلاسما سینوویه منفی بود. در آزمایش های ویروس شناسی، ویروس های حاد برونشیت عفونی، آنفلوآنزای پرندگان و بیماری نیوکاسل جدا نشدند. در بررسی های هیستوپاتولوژی، جراحت پاتوگنومونیک بیماری لارنگوتراکئیت عفونی مشاهده نگردید. در بررسی های باکتریولوژی، اورنیتوباکتریوم راینوتراکیال از نای، ریه ها و کیسه های هوایی ماکیان مبتلا جدا گردید. بر اساس نشانه های درمانگاهی، جراحات کالبدگشایی و یافته های آزمایشگاهی، اورنیتوباکتریوم راینوتراکیال را شاید بتوان به عنوان عامل اولیه بروز بیماری تنفسی در این گله مرغ گوشتی قلمداد کرد.
زبان:
فارسی
صفحه:
355
لینک کوتاه:
magiran.com/p467956 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!